למה דווקא אנחנו?
אם אתה מטייל ישראלי, וכבר יצא לך לפגוש מארחים בחו"ל, אתה בוודאי שואל את עצמך, "מי הם האנשים האלה שמוכנים לארח אותי? למה בכלל אנשים שחיים בכל מיני מקומות בעולם מזמינים אותי אליהם הביתה? מה יוצא להם מזה?"
את התשובה ניתן לייחס לזהות שלך ולזהות שלהם.
מי אתה?
אתה יהודי-ישראלי. זו זהות מאוד חשובה מבחינה תנ"כית. בתורה כתוב על עם ישראל:
"כִּי עַם קָדוֹשׁ אַתָּה לַיהוָה אֱלֹהֶיךָ: בְּךָ בָּחַר יְהוָה אֱלֹהֶיךָ לִהְיוֹת לוֹ לְעַם סְגֻלָּה מִכֹּל הָעַמִּים אֲשֶׁר עַל-פְּנֵי הָאֲדָמָה." (דברים ז' פסוק 6)
בעיני אלוהים עם ישראל הוא העם הנבחר. אלוהים בחר בך ובבני עמך להיות לו לעם סגולה, עם מיוחד עבור ה’ מכל העמים שעל פני האדמה.
אלוהים גם מסביר מדוע הוא בחר עם סגולה, ומה התפקיד של העם הזה. אלוהים מסביר שדרך עם ישראל הוא יברך את כל הגויים, כלומר, את כל העמים שעל פני האדמה:
"וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-אַבְרָם: לֶךְ-לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ, אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ. וְאֶעֶשְׂךָ לְגוֹי גָּדוֹל, וַאֲבָרֶכְךָ, וַאֲגַדְּלָה שְׁמֶךָ, וֶהְיֵה בְּרָכָה. וַאֲבָרְכָה מְבָרְכֶיךָ, וּמְקַלֶּלְךָ אָאֹר; וְנִבְרְכוּ בְךָ כֹּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה." (בראשית י"ב פסוקים 1-3)
אולי תבחר להאמין בדברים האלה, או לדחות אותם, אבל חשוב שתבין שעבור רבים המילים האלה הם דברי אלוהים המסבירים את תוכניתו לברך את כל האנושות דרך עם ישראל.
אז לפי התנ״ך - אתה חשוב לה׳; וכיהודי-ישראלי - הוא בחר בך ויש לו מטרה ותכלית עבורך.
ומי הם?
הם גויים, כלומר, הם בני עמים אחרים שאינם יהודים. בשפה העברית השגורה מכנים אותם נוצרים, אבל אם נדייק יותר צריך לכנות אותם משיחיים.
הם בסך הכל אנשים מרחבי אומות העולם שמאמינים בישוע כמשיח ישראל ושואפים ללכת בדרכו (אמונתם בישוע כמשיח ישראל מבוססת על התיאורים והסימנים לגבי זהותו של המשיח בתנ"ך).
לכן תגלה שישנן מאות משפחות הפותחות את הלב ואת הבית בפניך, והן עושות כל מאמץ להיות לך לברכה. מדוע? מפני שאנשים אלה מאמינים במה שהתנ"ך מלמד אותנו, כולל אותם פסוקים מהתורה שהזכרנו, והם מבינים שדרך העם הנבחר, לו אתה שייך, הם זכו לברכה הכי גדולה — למשיח: כי המשיח שבא לעולם הוא יהודי, בן לעם ישראל.
כשהם קוראים בתנ"ך את ההבטחה שניתנה לאברהם וצאצאיו (עם ישראל) — "ונברכו בך כל משפחות האדמה" — הם מבינים, ובצדק, שהבטחה זו נוגעת אליהם באופן ישיר.
לכן הם מרגישים שיהיה להם לברכה לאהוב את ישראל ולמצוא דרך להשיב ברכה לעם היהודי.
הם מאמינים בישוע, זה שרבים בארץ מכנים בטעות "ישו" (כינוי גנאי שניתן לישוע ע"י הרבנים שפירושו: "ימח שמו וזכרו"). הם מאמינים שישוע הוא משיח ישראל המובטח ע"פ נבואות התנ"ך. לא זאת בלבד, אלא שהוא מת כדי לכפר על חטאינו, והוא קם לתחייה כדי להעניק חיי עולם לכל מי שמאמין בו. והרי ישוע היה יהודי-ישראלי בדיוק כמוך.
דמיין לעצמך שמישהו שאינו קשור אליך אהב אותך מאוד. כשהוא נפטר, בצוואתו הוא הוריש לך עשרה מיליון שקלים. בגלל נדיבותו המדהימה, אתה ומשפחתך תהיו בטוחים מבחינה כלכלית לשארית חייכם.
כעת, דמיין שקרוב משפחה של התורם הנדיב הזה מגיע לאזור שלך: מה אתה היית עושה אילו נודע לך שהוא זקוק למקום אירוח? רוב הסיכויים שהיית מקדם אותו בברכה ומנצל כל הזדמנות להביע הכרת תודה. הרי המתנה שקיבלת שינתה את חייך לעד.
לכן, סביר להניח שבשמחה היית מזמין את בני משפחתו של התורם הנדיב אל ביתך.
רוב האנשים המארחים אותך רואים אותך כ"קרוב משפחה" של מי ששינה את חייהם לנצח. הם יודעים שכל אמונתם מבוססת על כתבי התנ"ך והברית החדשה שאלוהים נתן לנו, ושחוברו כמעט בלעדית על-ידי יהודים... חשובה עוד יותר העובדה שמקור ישועתם הוא ישוע עצמו: בחור יהודי שנולד בבית-לחם שביהודה, וגדל בגליל.
״שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלָיִם יִשְׁלָיוּ אֹהֲבָיִךְ״.
(תהילים קכ"ב פסוק 6)
יש גם יהודים שמאמינים בישוע: היהודים המשיחיים!
היהודים המשיחיים בארץ הם ישראלים נורמטיביים ככל אזרחי המדינה שומרי החוק: הם משרתים בצה"ל, משלמים מיסים, מתנדבים בארגונים שונים, לומדים באוניברסיטאות ובמכללות, בני כל העדות, מתגוררים בכל רחבי הארץ, חוגגים את חגי ישראל, אוהבים את המדינה שלנו ומכבדים את כל הבריות.
בדיוק כפי שניבאו נביאי ישראל בתנ"ך, הם מאמינים שאלוהים פקד את עמו ובא לעולם לפני כאלפיים שנה: זהו ישוע המשיח. בחייו, ישוע שימש לנו מופת לדרך שבה עלינו לחיות ולהתייחס לאחרים באהבה.
במותו, הוא לקח על עצמו את העונש הראוי על חטאינו וסלל לנו את הדרך למערכת יחסים קרובה ואישית עם אלוהים: דרך ישירה לאלוהים שאין בה צורך ברב או בכומר שיגשר או יתווך עבורנו.
ישוע עצמו אמר: "אֲנִי הַדֶּרֶךְ וְהָאֱמֶת וְהַחַיִּים. אֵין אִישׁ בָּא אֶל הָאָב אֶלָּא דַּרְכִּי"
(יוחנן י"ד פסוק 6)
יהודים משיחיים רואים בברית החדשה המשך ישיר של התנ"ך‎. זהו ספר שנכתב על-ידי יהודים ומתמקד בחייו ופועלו של ישוע המשיח בארץ ישראל. למעשה, הברית החדשה אינה מחליפה את התנ"ך אלא ממשיכה אותו, ומשלימה אותו כך שכתבי הקודש מורכבים מהתורה, הנביאים, הכתובים והברית החדשה.
אנו למדים מתוך התנ"ך והברית החדשה שאלוהים אוהב את כל בני האדם באופן שווה: גויים ויהודים, שחורים ולבנים, גברים ונשים. לכן הוא, כמשיח, היה מוכן להקריב את עצמו כקרבן עבור האנושות כולה. אנו רואים בכל מי שמאמין בישוע מעומק ליבו כחלק ממשפחתנו הרוחנית.
כאן טמון הקשר בין היהודים המשיחיים והנוצרים המשיחיים שאוהבים את ישראל ומארחים אתכם בביתם. למרות שנוצרים משיחיים אלה אינם יהודים, הם מאמינים כמונו באלוהי ישראל ובמשיח ישראל. הם מאמינים שישוע הוא אכן המשיח המובטח, שמת כקורבן על-מנת לכפר על חטאינו, והוא היחיד שמקנה לכל המאמין בו חיי עולם (חיי נצח).
האתגר
המסר של ישוע חשף את הצביעות של הממסד הדתי, וזו הסיבה שמנהיגי הדת (הרבנים) בזמנו לא רק דחו אותו ואת המסר שלו, אלא גם הסיתו נגדו לאלימות. אנו גם מכירים בכך שלרבים מאיתנו, עד היום, יש לא מעט דעות קדומות, וחוסר פתיחות לגבי הברית החדשה.
אנו מציגים בפניכם אתגר: להניח בצד את כל הדעות הקדומות, לבחון את כל המידע לגבי זהותו של ישוע, ואז להגיע למסקנה משלכם. אחרי הכל, אם חוויתם אהבה מאותם נוצרים משיחיים המארחים אתכם, ישוע הוא המקור לאהבה זו.
אז בעצם במה אנחנו מאמינים?
… שאנחנו מנותקים מאלוהים.
התנ"ך מלמד אותנו שהחטא מוביל לריחוק מאלוהים וניתוק הקשר עמו.
נבראנו כדי להיות בקשר הדוק עם אלוהים, אך מרדנו נגדו, ובעקשנותנו בחרנו ללכת בדרך שלנו ולהתעלם ממנו ומהוראותיו. עקשנות זו לעיתים מתבטאת באופן פעיל (מרד), או באופן פסיבי (פשוט באדישות). בתנ"ך נקראת העקשנות הזאת "חטא".
הֵן לֹא-קָצְרָה יַד-יְהוָה מֵהוֹשִׁיעַ, וְלֹא-כָבְדָה אָזְנוֹ מִשְּׁמוֹעַ. כִּי אִם-עֲוֺנֹתֵיכֶם הָיוּ מַבְדִּלִים בֵּינֵכֶם לְבֵין אֱלֹהֵיכֶם, וְחַטֹּאותֵיכֶם הִסְתִּירוּ פָנִים מִכֶּם מִשְּׁמוֹעַ.
(ישעיהו נ"ט פסוקים 1-2)
כולנו מוצאים את עצמנו רחוקים מאלוהים ואנוכיים. יש בנו ריקנות, חוסר אהבה, והיעדר שלום פנימי אמיתי. כולנו נולדים עם חוסרים אלו, ורק אלוהים יכול באמת למלא אותם.
אלוהים מציע לחדש את הקשר דרך הכפרה שהוא עצמו היה מוכן לשלם עבור החטא שלנו.
מכיוון שאלוהים הוא קדוש ומושלם, עבור כל עבירה נדרש שהחוטא ייענש בהתאם לאמת מידת הצדק של אלוהים.
על פי התנ"ך, שהוא דבר אלוהים, ניתן לכפר על חטא רק באמצעות שפיכת דם של קרבן תמים. רק כאשר בני ישראל הביאו אל המזבח בבית המקדש קורבן תמים שאין בו מום, הם קיבלו סליחת חטאים, וזאת בתנאי שבנוסף להבאת הקורבן הייתה חזרה בתשובה כנה מעומק הלב, וחרטה על המעשים הרעים.
כִּי נֶפֶשׁ הַבָּשָׂר בַּדָּם היא, וַאֲנִי נְתַתִּיו לָכֶם עַל-הַמִּזְבֵּחַ לְכַפֵּר עַל-נַפְשֹׁתֵיכֶם: כִּי-הַדָּם הוּא בַּנֶּפֶשׁ יְכַפֵּר.
(ויקרא י"ז פסוק 11)
התכנית של אלוהים לא השתנתה.
אלוהים עדיין סולח לנו דרך קרבן תמים.
בתנ"ך, ישעיהו הנביא ניבא על האחד שעתיד לבוא: עליו למות ולשאת את העונש המגיע לנו בגלל חטאינו. ישעיהו ייחס נבואה זו למשיח ישראל:
"וְהוּא מְחֹלָל מִפְּשָׁעֵנוּ, מְדֻכָּא מֵעֲוֺנֹתֵינוּ, מוּסַר שְׁלוֹמֵנוּ עָלָיו, וּבַחֲבֻרָתוֹ נִרְפָּא-לָנוּ. כֻּלָּנוּ כַּצֹּאן תָּעִינוּ, אִישׁ לְדַרְכּוֹ פָּנִינוּ, וַיהוָה הִפְגִּיעַ בּוֹ אֵת עֲוֺן כֻּלָּנוּ." (ישעיהו נ"ג פסוקים 5-6)
ישוע בן-דוד
רק ביהודי אחד בהיסטוריה התגשמו כל נבואות התנ"ך אודות המשיח, והיהודי הזה הוא ישוע בן דוד אשר רבים מעוותים את שמו ל"ישו הנצרי".
בגלל אהבתו אלינו ובגלל שהוא נאמן להבטחותיו, אלוהים שלח את ישוע, בנו יחידו, למות כקרבן-כפרה על חטאינו, כדי שנוכל לקבל תיקון שלם ולשקם את השבר שנוצר במערכת היחסים שלנו עם אלוהים.
אלוהים נאמן לקיים את הבטחותיו!
להלן כמה מהנבואות, והפסוקים המתארים את התגשמותן:

המשיח יצא משושלת דוד המלך
(ירמיהו כ”ג פסוקים 5-6; מתי א’ פסוק 1)​

הוא יוולד בבית לחם שביהודה
(מיכה ה’ פסוק 2; מתי ב’ פסוק 1)

למשיח תכונות על-אנושיות
(ישעיהו ט’ פסוקים 5-6; יוחנן ה’ פסוקים 6-9)

הוא ימות כאדם שלא חטא מעולם
(ישעיהו נ”ג פסוקים 9-10; אל העברים ד’ פסוק 15)

המשיח ימות ככפרה במקומם של חוטאים
(ישעיהו נ”ג פסוק 10; 2 אל הקורינתים ה’ פסוק 21)

הוא יקום מהמתים
(ישעיהו נ”ג פסוק 10; לוקס כ”ד פסוקים 1-7)

עם ישראל ידחה אותו
(ישעיהו נ”ג פסוקים 5-6; יוחנן י”ט פסוקים 15-16)

המשיח יגיע לפני חורבן בית המקדש השני
(דניאל ט’ פסוק 26; לוקס כ”ג פסוקים 11-12)

הדלת הפתוחה
ההיסטוריה היהודית מלאה ברגעים של ייאוש, כאשר פעמים כה רבות נראה היה כי אבדה תקוותינו ודלת גן עדן נטרקה בפנינו בחוזקה. בתקופת גלות בבל, בזמן של ייאוש, אמר אלוהים את המילים המדהימות הללו לעם היהודי השבוי:
כִּי אָנֹכִי יָדַעְתִּי אֶת-הַמַּחֲשָׁבות, אֲשֶׁר אָנֹכִי חֹשֵׁב עֲלֵיכֶם--נְאֻם-יְהוָה: מַחְשְׁבוֹת שָׁלוֹם וְלֹא לְרָעָה, לָתֵת לָכֶם אַחֲרִית וְתִקְוָה. וּקְרָאתֶם אֹתִי וַהֲלַכְתֶּם, וְהִתְפַּלַּלְתֶּם אֵלָי, וְשָׁמַעְתִּי אֲלֵיכֶם. וּבִקַּשְׁתֶּם אֹתִי, וּמְצָאתֶם כִּי תִדְרְשֻׁנִי בְּכָל-לְבַבְכֶם.
(ירמיהו כ"ט פסוקים 11-13)
כולנו עוברים זמנים קשים שבהם אנו חשים נואשים ובודדים. בזמן כזה אנו מרגישים שאלוהים רחוק מאיתנו מאד. אך הדלת שלו עדיין פתוחה, כל שעליך לעשות הוא לעבור דרכה!
מה מונע ממך לעשות זאת ברגע זה?
וּבִקַּשְׁתֶּם אֹתִי, וּמְצָאתֶם כִּי תִדְרְשֻׁנִי בְּכָל-לְבַבְכֶם.
(ירמיהו כ"ט פסוק 13)
?מחפש.ת קצת יותר עומק

© Planet Zula 2024